همه چیز در مورد دستگاه هواساز

محل درج آگهی و تبلیغات
نوشته شده در تاريخ يکشنبه 15 اسفند 1400 توسط شرکت مهتاب گستر

دستگاه هواساز

همان ظور که از نام آن این دستگاه مشخص پیداست، هواساز دستگاهی است که برای آماده سازی و تامین هوای مورد نیاز فضای مورد نظر استفاده می شود. آماده کردن هوا شامل سرمایش یا گرمایش، رطوبت زنی و تصفیه هوا می باشد.جهت سرمایش یا گرمایش هوا از کویل های سرد و گرم، برای رطوبت زنی دستگاه رطوبت زن و تصفیه هوا از فیلتر های مختلف با کاربرد های متفاوت استفاده می شود.

انواع دستگاه هواساز

دستگاه های هواساز از نظر مکش هوا به دو دسته هواساز با هوای برگشتی و هواساز با هوای تازه کامل و از نظر دمش به دو دسته یک منطقه ای و چند منطقه ای و همچنین روبه روزن و بالا زن تقسیم بندی می شوند.

هواساز صنعتی چیست‌؟

از هواساز صنعتی در تهویه مطبوع انبار ‌های بزرگ صنعتی‌، تولیدی ‌های بزرگ‌، سوله‌ های صنعتی و ... استفاده و بهره برداری می شود‌. این فضا‌ ها نیاز به گردش هوای زیادی برای تهویه دارند‌. به همین سبب در هواساز‌ های صنعتی سیرکولاسیون هوا زیاد است و در این دستگاه‎‌‌ ها از فیلتر ‌های متفاوتی استفاده شده تا از ورود آلاینده صنعتی به محیط به نحو احسن جلوگیری شود در کنار آن در مصرف برق نیز صرفه‌ جویی شود‌.

هواساز ساختمانی چیست‌؟

این دسته از دستگاه های هواساز در ساختمان ‌ها‌، اماکن مسکونی و اداری‌، فضا های آموزشی‌ و ... مورد استفاده قرار می گیرد‌. آن ‌ها اغلب به رطوبت گیر و رطوبت زن مجهز هستند و درصد هوای بازگشتی به دستگاه در این نوع از هواساز قابل کنترل است‌. البته در سیستم ‌های هواساز خانگی تجهیزات دطوبت زنی و رطوبت زدایی در آن ها تعبیه نشده است و اکثرا درون کویل ‌ها آب جرم جاری است و آب سرد نیز در ارتباط مستقیم با بویلر موتور خانه قرار دارد که هواساز خانگی از دسته قطعات حیاتی در چیلر خانگی به شما می رود‌.

اجزای مختلف دستگاه هواساز

فیلتر ها: جهت تصفیه هوا به کار می روند. فیلتر ها انواع مختلفی دارند که به شرح زیر می باشند:

الف) فیلتر فلزی: این فیلتر ها قابل شستشو می باشند و قادر به فیلتر کردن ذرات معلق در هوا به اندازه 1 الی 2 میلی متر هستند.

ب) فیلتر کیسه ای: این فیلتر ها به صورت معلق در محفظه هواساز قرار می گیرند و با عبور هوا از آن ها هوا عملر فیلتراسیون انجام می شود.

دمنده: جهت مکش هوای تازه بیرون و برگشتی از فضاهای مختلف و دمش آن به داخل فضا های مورد نظر می باشد .

رطوبت زن: با پاشش آب توسط نازل در جریان هوا و یا عبور جریان خشک هوا از روی مخزن آب رطوبت آن افزایش می یابد.

تجهیزات کنترلی: مانند دماسنج ها، رطوبت سنج ها، شیرهای کنترلی و دیگر تجهیزات می باشند که جهت کنترل عملکرد هواساز به کار می روند.

فیلتر های هپا: این فیلتر ها توانایی جذب ذرات تا 0.3 میکرون را دارای می باشند. کاربرد آن ها در اتاق های جراحی، اتاق تمیز و برخی صنایع حساس می باشد.

کویل های سرمایش وگرمایش: با جریان یافتن آب سرد یا گرم و یا مبرد در داخل آن ها وعبور هوا از روی آن ها هوا گرم یا سرد شده و به داخل فضا ها هدایت می شود.

محفظه اختلاط هوا: در برخی از هواساز ها (هواساز با هوای برگشتی) حدود 80 درصد هوای داخل فضاها را توسط کانال به هواساز برگشت می دهند تا در محفظه اختلاط با هوای تازه مخلوط شده و دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

باکس هواساز: دمنده، فیلتر ها، کویل های سرمایش و گرمایش و رطوبت زن در داخل آن قرار می گیرند که دارای یک یا چند ورودی و خروجی جهت تامین هوا می باشد. این باکس بر روی فونداسیون نصب می شود. ورودی ها و خروجی ها توسط کانال به بخش های مربوطه مرتبط می شوند.

مزایا و معایب دستگاه هواساز

همان طور که اشاره شد، دستگاه هواساز، دستگاهی است که پس از سرد، گرم و نیز فیلتر کردن و تنظیم رطوبت هوا، هوا را با کانال کشی در سرتاسر ساختمان توزیع می کند و مزایا و معایب آن در نقطه مقابل سیستم های بدون کانال از جمله فن کویل ها قرار دارد. یعنی این که در سیستم فن کویل، به ازای هر اتاق یا قسمت از ساختمان یک فن کویل در نظر گرفته شده و همه فن کویل ها با لوله کشی آب سرد و گرم به چیلر و بویلر متصل می شوند و دیگر از کانال کشی استفاده نمی شود.

ولی هواساز برتری که نسبت به فن کویل ها دارد این است که می توان حجم بالایی از هوای تازه را به درون ساختمان تزریق کرد که از این نظر به انواع معمولی و فول فرش تقسیم بندی می شوند. منظور از فول فرش این است که صد در صد هوی عبوری از داخل دستگاه هواساز، از بیرون (هوای آزاد) تامین شده و هیچ درصدی از هوای داخل ساختمان مجددا وارد دستگاه نمی شود. نکته مهم این است که در بسیاری از ساختمان ها و سوله ها از سیستم هواساز و فن کویل به صورت ترکیبی استفاده می شود.

موارد استفاده از دستگاه های هواساز

· مراکز صنعتی

لزوم وجود دما و رطوبت متعادل جهت حفظ سلامت و رفاه هر چه بیشتر کارکنان و همچنین تامین شرایط محیطی مورد نیاز خط تولید در این مراکز سبب شده است تا از هواسازهای با ظرفیت بالا استفاده شود.

· مجتمع های مسکونی و ساختمان های شخصی

امروزه در مجتمع های مسکونی بزرگ و یا حتی آپارتمان های کوچک به دلیل حفظ کیفیت هوا و تامین هوای تازه می توان از هواساز های مستقل، سیستم تهویه و تصفیه هوای مرکزی HRV یا هوارسان های مرکزی جهت تامین هوای تازه به عنوان بهترین ابزار برای تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی شناخته می شوند.

· محیط های عمومی بزرگ، فروشگاه ها و مجتمع های تفریحی

در مکان های ذکر شده در این قسمت، با توجه به جمعیت بالای مشتریان باید کیفیت هوا به گونه ای باشد که افراد در آن سرما در زمستان، گرما در تابستان و یا خشکی هوا را احساس نکنند و سطح دی اکسید کربن بالا تر از استاندارد نرود و بتوان ACH مورد نیاز را طبق استاندارد فراهم کرد تا بوهای نامطلوب نیز از فضای مورد استفاده تخلیه شود.

· محیط های درمانی و بیمارستان ها و صنایع داروسازی

در چنین مکان هایی به دلیل اهمیت دمای محیط و همچنین فیلتراسیون هوا، هوارسان با توجه به ابعاد متفاوتی و ظرفیت های گوناگونی که دارد، به عنوان بهترین سیستم تهویه شناخته می شود. دما و رطوبت به همراه پاک سازی هوا در چنین محیط هایی اهمیت فراوانی دارند، به این دلیل که به صورت مستقیم با شرایط بیماران در ارتباط هستند. در بیمارستان ها و صنایع داروسازی از هوارسان های هایژنیک مجهز به سیستم کنترلی پیشرفته استفاده و بهره برداری می شود.

پارامتر های انتخاب دستگاه هواساز

میزان هوادهی که با توجه به حجم هوای محیط و کاربری آن تعیین می‌ شود. به عنوان مثال میزان هوادهی هواساز در یک حجم ثابت از یک پروژه اداری و ورزشی متفاوت است. فشار فن هواساز که با توجه به طول کانال‌کشی و نوع فیلتر های به ‌کار رفته در هواساز متفاوت است و شامل دو پارامتر افت فشار خارجی (مربوط به کانال ‌ها و دریچه ‌های خروجی هوا و افت داخلی مربوط به کویل، فن و فیلتر های هواساز است). فشار فن باید به حدی باشد که بتواند به موارد ذکرشده غلبه کند.

ظرفیت حرارتی و برودتی که تعیین‌ کننده سطح تماس کویل حرارتی و برودتی دستگاه هواساز است. کیفیت هوای خروجی از دستگاه که در پروژه ‌های بیمارستانی، درمانی و آزمایشگاهی بسیار حائز اهمیت است و نوع فیلتراسیون را تعیین می‌کند و تاثیر بسیاری روی قدرت فن دارد.

دستگاه هواساز شرکت مهتاب گستر

مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید انواع مختلف دستگاه های سیستم تهویه مطبوع به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع دستگاه هواساز و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه هواساز و نحوه تولید آن و همچنین اطلاع از قیمت دستگاه هواساز به وب سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 66706377 66709528

سپاس از سایت خوب یو آپلودبرچسب ها : دستگاه هواساز ، قیمت دستگاه هواساز ،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک | قدرت : بلاگ یو