همه چیز در مورد دستگاه هواساز

محل درج آگهی و تبلیغات
نوشته شده در تاريخ شنبه 15 مرداد 1401 توسط شرکت مهتاب گستر

معرفی سردخانه صنعتی

هدف اصلی از طراحی و سردخانه های صنعتی و انبار های فریزری، اطمینان از کیفیت، ماندگاری و ایمنی محصولات فاسد شدنی می باشد. محصولات فاسد شدنی باید در دمای قابل اطمینان نگه داری شوند تا برای مدت زمان طولانی، کیفیت اولیه خود را حفظ نمایند.

ناگفته نماند که هر چه ظرفیت و راندمان کاری سردخانه صنعتی بالا تر رود، هزینه های جاری آن نیز بیشتر می شود.

کارشناسان تخمین می زنند که بیش از یک سوم تمام کالا های فاسد شدنی در سراسر جهان هرگز به دست مصرف کننده نمی رسد. دلیل این امر در خنک سازی ناکافی در هنگام ذخیره سازی و حمل و نقل است. شرکت مهتاب گستر راه حل های تبرید و انجماد را ارائه می دهد که دمای مناسب را در زمان و مکان مناسب برای به حداقل رساندن ضایعات و به حداکثر رساندن کیفیت و تازگی محصول می شود.

انبار های نگهداری و سردخانه های صنعی به لطف پیشرفت تکنولوژی، روش های حرفه ای و استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب، طراوت و بهداشت ماندگار را هنگام پردازش، نگهداری، بسته بندی و خنک سازی محصولات شما تضمین می کنند.

پیش نیاز سالن نگهداری محصولات در سردخانه صنعتی، فضای کنترل شده و اکسیژن رسانی بهینه است تا پوسیدگی انباری ایجاد نشود و کیفیت اولیه محصولات حفظ شود.

انواع مختلف سردخانه ها

سردخانه ها را می توان بر اساس معیار های مختلفی تقسیم بندی کرد. یکی از رایج ترین تقسیم بندی ها بر اساس نوع مبرد مورد استفاده می باشد، که به دو دسته سردخانه آمونیاکی و سردخانه فریونی طبقه بندی می شوند.

یکی دیگر از تقسیم بندی های سردخانه بر اساس نوع مدار تبریدی می باشد. در این نوع دسته بندی سردخانه ها به دو دسته بالای صفر و زیر صفر تقسیم بندی می شوند.

بهترین شرایط برای بالا ترین کیفیت

مواد غذایی که نیاز به دما و رطوبت خاصی برای نگهداری دارند در اتاق های خاصی از سردخانه نگهداری می شوند. در واقع محصولات حساس به طور جداگانه در اتاق ‌های ذخیره‌ سازی سردخانه صنعتی نگهداری می ‌شوند، زیرا از نظر اقتصادی به دلیل نیاز به انرژی بالا، بهتر است توجه بیشتری به محصولات حساس داشته باشید. همچنین برای جلوگیری از اتلاف انرژی، طراحی سردخانه با ضخامت عایق بالا یک نیاز اساسی است.

استفاده از سازه های ساندویچ پانل، روش ساخت و ساز ایده آلی برای اتاق های سردخانه و نگهداری محصولات حساس می باشد.

ساندویچ پانل سازه ای بسیار سبک و مقرون به صرفه است و در صورت رعایت الزامات حفاظت در برابر آتش غیر قابل اشتعال می باشد و خود را به یک مصالح ساختمانی انعطاف پذیر برای اتاق های انبار و سردخانه تبدیل کرده است.

مشخصات و مزایای ساندویچ پانل

از جمله مزیت های استفاده از ساندویچ پنل در ساخت سردخانه صنعتی عبارت است از:

· زیبایی محصول و تنوع رنگ.

· سهولت در نگهداری و نظافت.

· عایق حرارتی، صورتی و رطوبتی عالی.

· سرعت در حمل و نقل و سهولت نصب در ارتفاع.

· مقاومت زیاد در برابر نیرو های برشی ناشی از زلزله.

· دستیابی به فضای مفید بیشتر به علت ضخامت ناچیز.

· ساخت پانل ها به صورت نر و مادگی که باعث سهولت در هنگام نصب می شود.

· مناسب برای تمام شرایط آب و هوایی ایران اعم از خشک، کویری، معتدل، شرجی و کوهستانی‌.

· صرفه جویی در هزینه زیر سازی و اسکلت ساختمان های بلند به دلیل وزن اندک سقف و دیوار.

· وزن پانل ها، با توجه به عایق به کار رفته در آن ها، بین ۱۰ تا ۲۰ کیلو گرم بر متر مربع می باشد.

· وزن سبک و کم که باعث می شود فونداسیون و سازه را نیز به همین نسبت سبک تر در نظر گرفت.

سردخانه های صنعتی کارآمد با مبرد های طبیعی

در دنیای امروز، شرکت های مختلف هر کاری که می توانند برای بهبود سازگاری با محیط زیست خود انجام می دهند. در این زمینه، بسیاری از تولید کنندگان مواد غذایی و شرکت ‌هایی که از سیستم ‌های تبرید استفاده می ‌کنند، با چالش رعایت مقررات زیست ‌محیطی جدید برای حذف تدریجی هیدروفلوئوروکربن‌ ها (HFCs) و سایر مبرد های تخریب‌ کننده لایه ازن مواجه هستند. شرکت مهتاب گستر از این طرح ‌ها پشتیبانی می ‌کند و با مشتریان خود در این زمینه همکاری نزدیک دارد و سیستم‌ های خنک‌ کننده به همراه پمپ حرارتی کارآمد را با مبرد های طبیعی ارائه می ‌دهد.

الزامات نگهداری محصولات فاسد شدنی در سردخانه صنعتی

هر نوع غذا را نمی توان در شرایط نگهداری یکسان نگهداری کرد. این واقعیت، همراه با انگیزه برای بهره وری انرژی بیشتر و مقررات بهداشتی سختگیرانه، به این معنی است که فناوری های تبرید اغلب باید برای کاربرد های فردی طراحی می شوند. در حالی که میوه ها و سبزیجاتی که در شرایط بهینه نگهداری نشده اند ممکن است کمتر اشتها آور به نظر برسند، اما هنوز برای خوردن بی خطر هستند، اما اگر زنجیره سرما ناکافی باشد یا با دقت نگهداری نشود، ماهی و گوشت می توانند سطوح ناایمنی از عوامل بیماری زا را ایجاد کنند.

اطمینان از مواد غذای تازه و در عین حال به حداقل رساندن هزینه و انرژی مورد نیاز برای احداث سردخانه صنعتی، نه تنها برای تجارت شما بلکه برای سیاره زمین نیز مفید است.

سردخانه صنعتی با انرژی کارآمد و سازگار با محیط زیست

جمعیت سیاره زمین روز به روز در حال افزایش است. به همین دلیل، باید تولید مواد غذایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم. همچنین با گرم‌ تر شدن کره زمین، به حداقل رساندن تلفات محصولات مختلف پس از برداشت و اطمینان از زنجیره‌ های ذخیره سازی سرد توسط سردخانه های صنعتی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و سازگاری بیشتر با محیط زیست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

سردخانه های صنعتی حلقه مهمی در زنجیره ذخیره سازی سرد هستند. آیا می دانید مدیریت دمای کالا های فاسد شدنی در صنعت تبرید چقدر مهم است؟

در حال حاضر هتل ‌ها، رستوران‌ ها، مغازه‌ ها، نانوایی ‌ها، پمپ بنزین‌ ها و سایر مشاغل در بسیاری از مناطق با تامین کننده و توزیع کننده مواد غذایی می باشند. کیفیت و ایمنی باید از نقطه مبدا تا زمانی که به دست مشتریان می رسد تضمین شود. از طرفی استفاده بهینه از انرژی نیز برای ما بسیار مهم است. سردخانه صنعتی می تواند برای ما این دو هدف اصلی را تامین کند.

هنگام طراحی سردخانه صنعتی، جزئیات کوچک بسیار زیادی وجود دارد که بر نتیجه نهایی (مثلاً مصرف انرژی) تأثیر می گذارد. شما باید یک دید کلی نسبت به آن داشته باشید. در سردخانه های صنعتی علاوه بر سیستم خنک کننده با انرژی کارآمد، به یک سیستم بازیابی حرارت پایدار نیز نیاز است.

رعایت ایمنی، کارایی و پایداری در سردخانه صنعتی

مهم ترین معیار برای سردخانه های صنعتی، استفاده از یک سیستم تبرید ایمن و مقرون به صرفه می باشد که خدمات پایدار را در آینده ارائه دهد. همچنین کل پروژه های نگهداری محصولات باید در زمان مناسب به طور کامل عملیاتی شود.

مشاوره و سفارش دستگاه فن کویل

مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر از تجربه و تخصص گسترده خود در زمینه سیستم‌ های تبرید صنعتی و راه ‌حل ‌های متناسب با انرژی پایدار بهره می ‌برد.

برای مشاوره در خصوص انواع سردخانه های صنعتی می توانید با تیم متخصص مهتاب گستر در ارتباط باشید .

شما می توانید از طراحی تا اجرا محصول مورد نظر و پشتیبانی آن برای پروژه های بزرگ را به ما بسپارید .

تلفن: 66706377 و 66709528


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 21 ارديبهشت 1401 توسط شرکت مهتاب گستر

سیستم تهویه مطبوع VRFیا VRV چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم یک سیستم تهویه مطبوع ایده آل را مورد بحث قرار دهیم که ممکن است برای کسانی که در فضا های بزرگ (مرکز خرید، سینما، تالار ها و ... ) کار می کنند آشنا به نظر برسد یا برعکس کاملاً ناشناخته باشد.

سیستم تهویه مطبوع VRF یا VRV و یا حتی DRV یک سیستم به طور فزاینده ای محبوب است که حضور آن در ساختمان های بزرگ هر روزه در حال رشد است.

در ادامه این مقاله نگاهی دقیق تر به این سیستم جالب خواهیم داشت.

سیستم تهویه مطبوع VRF

خوب است بدانید این نوع دستگاه ها به روش های مختلفی نام گذاری می شوند، اما معانی یکسانی دارند:

· VRF (جریان مبرد متغیر)

· VRV (جریان مبرد متغیر)

· DRV (جریان مبرد متغیر)

آیا می دانید مبرد چیست؟

مبرد :

در تمامی سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی مبرد ها نقش اصلی را ایفا می کنند. مبرد ها وظیفه بر قراری آسایش حرارتی و خنک سازی محیط را به عهده دارند. در حال حاضر مبرد های جدید در صنعت تهویه روانه بازار شده اند.

آب خنک در گردش در کویل های هواساز ها و فن کویل‌ های موجود در یک ساختمان بدون طی شدن سیکل ترمودینامیکی مبرد ها در چیلر ها وجود نخواهد داشت و عملا هوای خنکی نیز به دنبال آن در ساختمان وجود ندارد.

مبرد ها در طیف گسترده ای از تجهیزات سیستم های تهویه مطبوع شامل انواع چیلر ها، پکیج یونیت ها وی آر اف ها و ... استفاده می شوند.

اولین نسل مبرد ها شامل موادی مانند هیدروکربن ها، آمونیاک و دی اکسید کربن بودند.

نسل دوم مبرد ها شامل کلروفلورو کربن ها (CFCs) و هیدروکلرول فلوئورو کربن ها (HCFCs) هستند که به دلیل کارآمد بودن، غیر قابل اشتعال بودن و غیر سمی بودن مورد استفاده گسترده قرار گرفتند.

تهویه مطبوع VRF ، VRV ، DRV چیست؟

ابتدا بیایید به معنای آن ها پردازیم.

اصطلاح VRV مخفف Variable Refrigerant Volume است و از VRF Variable Refrigerant Flow می آید و در فرانسوی به DRV Debit Refrigerant Variable ترجمه می شود.

VRF به معنای کنترل تغییرات حجم مایع مبرد بر اساس بار مورد نیاز می ‌باشــد. به این مفهوم که مقدار مایع مبرد با توجــه به نیاز سرمایشی و گرمایشی فضا ها به صورت هوسمند و مجزا تغییــر می‌ کند در حالی که در کولر های گازی متداول و یا سیستم ‌های اسپلیت یونیت معمولی تولید برودت در کندانسور انجام می ‌شود.

به طور خلاصه، این سیستم تهویه مطبوع، یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین سیستم های تهویه مطبوع می باشد.

لذا امکان کنترل تبخیر مایع مبرد به صورت مجزا در فضا های مختلف پروژه وجود ندارد، علاوه بر این، سیستم VRF میزان اختلاف درجه حرارت مبرد بین یونیت داخلی و خارجی را به کم ترین حد خود رسانده و ضریب عملکرد COP سیستم بـــه بالا ترین مقدار خود خواهد رسید.

در سیستم تهویه مطبوعVRF ، یک واحد خارجی مشترک وجود دارد که توسط لوله های مسی عایق شده که گاز مبرد را حمل می کنند، به چندین واحد داخلی متصل می شود.

آن ها به عنوان سیستم های تهویه مطبوع با انبساط مستقیم طبقه بندی می شوند.

سیستم تهویه مطبوع VRF، VRV، DRV می تواند دو لوله ای یا سه لوله ای باشد.

سیستم تهویه مطبوع VRF، VRV، DRV چگونه کار می کند؟

همان طور که در قسمت قبل گفته شد، سیستم های VRF در سیستم های انبساط مستقیم گنجانده شده است که یادآور می شوم که دارای عملیات گازی هستند نه آب سرد.

واحد خارجی سیستم VRF دارای مکانیزمی است که از هوای بیرون برای تبخیر (برای گرم کردن) یا متراکم (برای خنک کردن) گاز مبرد استفاده می کند.

سپس گاز مبرد از طریق لوله های مسی توزیع می شود تا به فضا های مختلف برسد که واحد های داخلی از آن برای خنک کردن یا گرم کردن آن ها استفاده می کنند.

یونیت های داخلی می توانند یونیت های اسپلیت باشند.

مزیت های اصلی سیستم تهویه مطبوع VRF

· سهولت نصب

· عیب یابی خودکار

· امکانات کنترلی پیشرفته

· سهولت در تعمیر و نگهداری

· امکان تامین هوای تازه مورد نیاز

· استقلال دمایی فضا های مختلف

· امکان سرمایش و گرمایش هم زمان

· کاهش افت حرارتی و افزایش بازدهی

· کنترل ظرفیت خطی و مصرف برق بهینه

· عدم نیاز به تجهیزات جانبی و حذف موتورخانه

· محدوده دمایی عملکرد وسیع و امکان استفاده در تمامی فصول

· تنوع یونیت های داخلی (سقفی توکار، کانالی، کاستی، دیواری و زمینی)

پنج ویژگی اصلی سیستم تهویه مطبوع VRF

صرفه جویی در مصرف انرژی: این مورد یکی از ادعا های اصلی سازندگان این نوع تجهیزات است. تخمین زده می شود که صرفه جویی انرژی به دست آمده توسط سیستم های VRF به طور متوسط ​​بین 11 تا 20 درصد است.

فناوری اینورتر: امروزه هر کمپرسور در یک سیستم VRF ، فناوری اینورتر محسوب می شود. مزایای این فناوری بسیار قابل توجه است.

نصب آسان: بر خلاف سایر تجهیزات سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های VRF سنگین نیستند و طراحی مدولار دارند.

تعمیر و نگهداری اقتصادی: از آن جایی که سیستم های تهویه مطبوع VRF ، سیستم هایی یکپارچه هستند، نگهداری آن ها اصلاً پیچیده و نگران کننده نیست.

کنترل بهینه شده: سیستم های تهویه مطبوع VRF اجازه می دهند تا فضا های مختلف به صورت شخصی تر مدیریت شوند. در واقع هر فضا می تواند دمای جداگانه و مخصوص به خود را داشته باشد. این امر سبب ایجاد راحتی برای مصرف کنندگان را به دنبال دارد.

احتیاط: سیستم های تهویه مطبوع VRF، VRV، DRV به ویژه برای تاسیسات تجاری با حجم زیاد توصیه می شوند.

اگر می‌ خواهید یک سیستم تهویه مطبوع ایده آل تهیه و خریداری نمایید، سیستم تهویه مطبوع VRF، VRV، DRV را به شما پیشنهاد می کنیم.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 23 فروردين 1401 توسط شرکت مهتاب گستر

روف تاپ پکیج یا پکیج یونیت چیست؟

روف تاپ پکیج یا پکیج یونیت در واقع یک سیستم ترکیبی تشکیل شده از دستگاه های هواساز و چیلر می باشد که به صورت یک مجموعه یکپارچه و منظم فعالیت می نماید.

پکیج یونیت ها این قابلیت را دارند تا عمل های مختلف سرمایش، گرمایش، تنظیم رطوبت هوا و فیلتراسیون را به صورت گسترده و یکپارچه انجام داده و خدمات مناسب را در اختیار کاربر استفاده کنند قرار دهند.

از جمله مهم ترین اجزای داخلی دستگاه روف تاپ پکیج می توان به مواردی همانند تجهیزات ایجاد رطوبت، کویل آب گرم، انواع مختلف آن کویل ها، چیلر هوا خنک و ... اشاره کرد.

برای تولید سرمایش با استفاده از سیستم پکیج یونیت، چیلر تراکمی هوا خنک به کار رفته وارد عمل شده و مورد موجود در سیستم را به قسمت کوی لاوی موجب مبرد یا همان اپراتور هدایت می کند و با توجه به چرخشی که توسط اپراتور ایجاد می شود هوای مناطق اطراف کاهش داده شده و در نتیجه کاهش دمای هوا ایجاد می شود.

در صورتی که قصد تولید گرمایش مورد نظر باشد، لازم است تا از تجهیزاتی همانند موتورخانه و دستگاه پکیج دیواری و ... کمک گرفته و با استفاده از کل آب گرم و چرخشی که روف تاپ پکیج ایجاد می ‌کند دمای هوا را تا حدود مورد نظر را افزایش دهیم.

روف تاپ پکیج دارای ۳ کانال انتقال دهنده هوا می باشد که یکی از آن ها کانال هوایی رفت، دیگری کانال هوای برگشت و آخری کانال هوای تازه نام دارد.

استفاده از واحد های روف تاپ پکیج

برخی استفاده‌ های خاص از روف تاپ پکیج می ‌شود به طور مثال در بعضی ساختمان‌ ها این واحد‌ ها از هوای بیرون استفاده می ‌کنند تا از وجود هوای احتمالا آلوده جلوگیری شود. به این معنا که تمام هوای ورودی به واحد، از بیرون می ‌باشد و این هوا جایگرین هوای داخل خانه می ‌شود. به این نوع واحد ها، واحد های ۱۰۰% Outdoor‌ گفته می ‌شود و طراحی‌ آن ‌ها با واحد های پکیج یونیت معمولی کاملا متفاوت است.

این واحد ها که عموما پشت بام نصب می ‌شوند قابلیت جا به جایی هم دارند و می‌ توانید داکت ‌ها را متناسب با کارکرد آن ‌ها تعیین کنید و سعی کنید واحد را در جایی قرار دهید تا از کم ترین طول برای کانال‌ ها استفاده کنید تا هم مخارج شما کم تر شود و هم اتلاف انرژی کم تری در داخل کانال ‌ها صورت بگیرد. این پکیج ‌ها دوام بالایی دارند و هزینه تعمیر و نگهداری آن ‌ها نیز بسیار کم تر است.

این سیستم ‌ها زیر مجموعه سیستم های تهویه مطبوع محسوب می ‌شوند که هم قابلیت نصب آسان دارند و هم برای اکثر منازل و ساختمان ‌ها جوابگو می ‌باشد. در ضمن بازده انرژی نسبتا بالایی هم دارند و صرفا کار لازم برای دمنده‌ ها و کمپرسور های نوع اسکرال و یا رفت و برگشتی مورد نیاز است.

مهم ترین ویژگی‌ های روف تاپ پکیج

· کارکرد آرام، بدون صدا و لرزش

· پوشش چندین فضا با یک دستگاه

· دارای فن اواپراتور از نوع سانتریفوژ

· طراحی زیبا و تا حد امکان کم ‌حجم

· مناسب جهت مناطق حاره ‌ای و معتدل

· امکان تأمین هوای تازه در زمستان و تابستان

· دارای فیلتر ‌های قابل شستشو از آلومینیوم و الیاف

· کارکرد گسترده با مبرد R-22 و R-407 و R-134A

· طراحی سفارشی و محکم و متنوع جهت کاربرد در فضای آزاد

· امکان نصب کویل DX اواپراتور از جنس فین، گل فین و بلوفین

· امکان موازی کردن کمپرسور‌ های سیکل تبرید در تمامی مدل ‌ها

· قابلیت مجهز شدن به سیستم‌ های PLC و شیر انبساط الکترونیکی

· دارای تجهیزات خط تبرید به صورت کامل با مارک‌ های معتبر اروپایی

· مجهز به کمپرسور پیستونی و همچنین اسکرال با راندمان بالا و بی ‌صدا

· امکان مجهز شدن به کویل گرمایشی جهت استفاده از گرمایش در زمستان

· دارای تابلو برق با کلیه‌ لوازم و محافظ‌های اضافه جریان و کنترل فاز روف تاپ پکیج

کاربرد های روف تاپ پکیج

· تهویه مطبوع بیمارستان ها

· تهویه مطبوع آمفی تئاتر ها

· تهویه مطبوع مراکز آموزشی

· تهویه مطبوع سالن های ورزشی

· تهویه مطبوع ساختمان های اداری

· تهویه مطبوع سالن های اجتماعات

· تهویه مطبوع سوله های انبار و تولید محصول

· تهویه مطبوع رستوران ها و بسیاری از ساختمان ها و سازه های دیگر

نحوه انتخاب سیستم های روف تاپ پکیج

به طور کلی روف تاپ پکیج ها به منظور ایجاد گرمایش و سرمایش و عموما در پروژه های تجاری و صنعتی و سالن های اجتماعات، سالن های ورزشی و ... مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند.

روف تاپ پکیج یا همان پیکج یونیت به عنوان یک واحد مستقل در پشت بام ساختمان نصب می شود و در مکان هایی که دارای فضا هایی با متراژ و حجم بالا می باشند و به دمای یکسان نیاز دارند، قابل استفاده می باشند

روف تاپ پکیج دارای دو کویل مجزای سرمایشی و گرمایشی بوده و در فرآیند تولید هوای خنک در روف تاپ پکیج با ایجاد جریان هوا توسط فن و عبور هوا از روی کویل DX، هوا خنک شده و از طریق کانال در تمامی فضای ساختمان توزیع می شود. تامین گرمايش در روف تاپ پکیج نیز به کمک آب گرم دیگ موتورخانه انجام مي گیرد. روف تاپ پکیج می تواند روی پشت بام نصب شود و هیچ فضایی از سطح زیر بنای ساختمان را اشغال نمی کند.

واحد فنی شرکت مهتاب گستر آماده ارائه هر گونه مشاوره فنی در مورد روف تاپ پکیج را دارد. با ما در ارتباط باشید.

طراحی، ساخت و قیمت روف تاپ پکیج

تمامی مراحل طراحی و ساخت روف تاپ پکیج و سایر دستگاه های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، مطابق با استاندارد های روز در محل کارخانه شرکت مهتاب گستر انجام و کلیه محصولات به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت روف تاپ پکیج و نیز انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع و انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود با مهندسان مهتاب گستر تماس بگیرید.

سخن پایانی

جایگزینی واحد های روف تاپ قدیمی با مدل های جدید تر، می تواند تأثیر مهمی در آسایش و رفاه افراد داشته باشد. یک واحد پشت بامی که به درستی نگهداری می شود نه تنها در مصرف انرژی صرفه جویی می کند بلکه می تواند به بهبود کیفیت هوای محیط داخل ساختمان هم کمک کند و مشکلاتی مانند آلرژی و آسم را بهبود ببخشد. با اولویت قرار دادن خرید بهترین سیستم تهویه ای پشت بامی، در مصرف انرژی صرفه جویی کنید و از یک سیستم سازگار با محیط زیست هم حمایت نمایید.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک | قدرت : بلاگ یو