همه چیز در مورد دستگاه هواساز

محل درج آگهی و تبلیغات
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 21 ارديبهشت 1401 توسط شرکت مهتاب گستر

سیستم تهویه مطبوع VRFیا VRV چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم یک سیستم تهویه مطبوع ایده آل را مورد بحث قرار دهیم که ممکن است برای کسانی که در فضا های بزرگ (مرکز خرید، سینما، تالار ها و ... ) کار می کنند آشنا به نظر برسد یا برعکس کاملاً ناشناخته باشد.

سیستم تهویه مطبوع VRF یا VRV و یا حتی DRV یک سیستم به طور فزاینده ای محبوب است که حضور آن در ساختمان های بزرگ هر روزه در حال رشد است.

در ادامه این مقاله نگاهی دقیق تر به این سیستم جالب خواهیم داشت.

سیستم تهویه مطبوع VRF

خوب است بدانید این نوع دستگاه ها به روش های مختلفی نام گذاری می شوند، اما معانی یکسانی دارند:

· VRF (جریان مبرد متغیر)

· VRV (جریان مبرد متغیر)

· DRV (جریان مبرد متغیر)

آیا می دانید مبرد چیست؟

مبرد :

در تمامی سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی مبرد ها نقش اصلی را ایفا می کنند. مبرد ها وظیفه بر قراری آسایش حرارتی و خنک سازی محیط را به عهده دارند. در حال حاضر مبرد های جدید در صنعت تهویه روانه بازار شده اند.

آب خنک در گردش در کویل های هواساز ها و فن کویل‌ های موجود در یک ساختمان بدون طی شدن سیکل ترمودینامیکی مبرد ها در چیلر ها وجود نخواهد داشت و عملا هوای خنکی نیز به دنبال آن در ساختمان وجود ندارد.

مبرد ها در طیف گسترده ای از تجهیزات سیستم های تهویه مطبوع شامل انواع چیلر ها، پکیج یونیت ها وی آر اف ها و ... استفاده می شوند.

اولین نسل مبرد ها شامل موادی مانند هیدروکربن ها، آمونیاک و دی اکسید کربن بودند.

نسل دوم مبرد ها شامل کلروفلورو کربن ها (CFCs) و هیدروکلرول فلوئورو کربن ها (HCFCs) هستند که به دلیل کارآمد بودن، غیر قابل اشتعال بودن و غیر سمی بودن مورد استفاده گسترده قرار گرفتند.

تهویه مطبوع VRF ، VRV ، DRV چیست؟

ابتدا بیایید به معنای آن ها پردازیم.

اصطلاح VRV مخفف Variable Refrigerant Volume است و از VRF Variable Refrigerant Flow می آید و در فرانسوی به DRV Debit Refrigerant Variable ترجمه می شود.

VRF به معنای کنترل تغییرات حجم مایع مبرد بر اساس بار مورد نیاز می ‌باشــد. به این مفهوم که مقدار مایع مبرد با توجــه به نیاز سرمایشی و گرمایشی فضا ها به صورت هوسمند و مجزا تغییــر می‌ کند در حالی که در کولر های گازی متداول و یا سیستم ‌های اسپلیت یونیت معمولی تولید برودت در کندانسور انجام می ‌شود.

به طور خلاصه، این سیستم تهویه مطبوع، یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین سیستم های تهویه مطبوع می باشد.

لذا امکان کنترل تبخیر مایع مبرد به صورت مجزا در فضا های مختلف پروژه وجود ندارد، علاوه بر این، سیستم VRF میزان اختلاف درجه حرارت مبرد بین یونیت داخلی و خارجی را به کم ترین حد خود رسانده و ضریب عملکرد COP سیستم بـــه بالا ترین مقدار خود خواهد رسید.

در سیستم تهویه مطبوعVRF ، یک واحد خارجی مشترک وجود دارد که توسط لوله های مسی عایق شده که گاز مبرد را حمل می کنند، به چندین واحد داخلی متصل می شود.

آن ها به عنوان سیستم های تهویه مطبوع با انبساط مستقیم طبقه بندی می شوند.

سیستم تهویه مطبوع VRF، VRV، DRV می تواند دو لوله ای یا سه لوله ای باشد.

سیستم تهویه مطبوع VRF، VRV، DRV چگونه کار می کند؟

همان طور که در قسمت قبل گفته شد، سیستم های VRF در سیستم های انبساط مستقیم گنجانده شده است که یادآور می شوم که دارای عملیات گازی هستند نه آب سرد.

واحد خارجی سیستم VRF دارای مکانیزمی است که از هوای بیرون برای تبخیر (برای گرم کردن) یا متراکم (برای خنک کردن) گاز مبرد استفاده می کند.

سپس گاز مبرد از طریق لوله های مسی توزیع می شود تا به فضا های مختلف برسد که واحد های داخلی از آن برای خنک کردن یا گرم کردن آن ها استفاده می کنند.

یونیت های داخلی می توانند یونیت های اسپلیت باشند.

مزیت های اصلی سیستم تهویه مطبوع VRF

· سهولت نصب

· عیب یابی خودکار

· امکانات کنترلی پیشرفته

· سهولت در تعمیر و نگهداری

· امکان تامین هوای تازه مورد نیاز

· استقلال دمایی فضا های مختلف

· امکان سرمایش و گرمایش هم زمان

· کاهش افت حرارتی و افزایش بازدهی

· کنترل ظرفیت خطی و مصرف برق بهینه

· عدم نیاز به تجهیزات جانبی و حذف موتورخانه

· محدوده دمایی عملکرد وسیع و امکان استفاده در تمامی فصول

· تنوع یونیت های داخلی (سقفی توکار، کانالی، کاستی، دیواری و زمینی)

پنج ویژگی اصلی سیستم تهویه مطبوع VRF

صرفه جویی در مصرف انرژی: این مورد یکی از ادعا های اصلی سازندگان این نوع تجهیزات است. تخمین زده می شود که صرفه جویی انرژی به دست آمده توسط سیستم های VRF به طور متوسط ​​بین 11 تا 20 درصد است.

فناوری اینورتر: امروزه هر کمپرسور در یک سیستم VRF ، فناوری اینورتر محسوب می شود. مزایای این فناوری بسیار قابل توجه است.

نصب آسان: بر خلاف سایر تجهیزات سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های VRF سنگین نیستند و طراحی مدولار دارند.

تعمیر و نگهداری اقتصادی: از آن جایی که سیستم های تهویه مطبوع VRF ، سیستم هایی یکپارچه هستند، نگهداری آن ها اصلاً پیچیده و نگران کننده نیست.

کنترل بهینه شده: سیستم های تهویه مطبوع VRF اجازه می دهند تا فضا های مختلف به صورت شخصی تر مدیریت شوند. در واقع هر فضا می تواند دمای جداگانه و مخصوص به خود را داشته باشد. این امر سبب ایجاد راحتی برای مصرف کنندگان را به دنبال دارد.

احتیاط: سیستم های تهویه مطبوع VRF، VRV، DRV به ویژه برای تاسیسات تجاری با حجم زیاد توصیه می شوند.

اگر می‌ خواهید یک سیستم تهویه مطبوع ایده آل تهیه و خریداری نمایید، سیستم تهویه مطبوع VRF، VRV، DRV را به شما پیشنهاد می کنیم.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک | قدرت : بلاگ یو